Télécharger pour Windows Premium
Offre spéciale pour découvrir Premium
-50% à vie sur tous nos abonnements
Publicité
second-wave

Traduction de "second-wave" en roumain

Nous n’avons pas trouvé cette entrée. Affichage de résultats approximatifs. Vérifiez l’orthographe ou proposez d’ajouter ce terme au dictionnaire.
al doilea val
Sir, the enemy appears to be prepping for a second-wave assault.
Domnule, inamicul pare să pregătească un al doilea val de atac.
In a few weeks, many emergency teams and means deployed at the present time will have left and there is a risk - very typical of this kind of disaster - of a second-wave disaster if we do not sustain our assistance and support.
În câteva săptămâni, multe dintre echipele şi instrumentele de ajutorare desfăşurate în prezent vor fi plecat şi există riscul, foarte tipic pentru acest gen de dezastre, unui al doilea val de dezastre dacă nu ne menţinem asistenţa şi sprijinul.
Second-wave feminism attempted to further combat social and cultural inequalities.
Al doilea val de feminism a încercat să continue combaterea inegalităților sociale și culturale.
He's the godfather of second-wave east coast rap.
Este șeful celei mai tari bande din coasta de est.
Transfeminism also includes critical analysis of second-wave feminism from the perspective of the third wave.
Transfeminismul include și analiza critică a feminismului valului al doilea din perspectiva valului al treilea.
During that period, a large group of red feminist writers with communist backgrounds paved the way for the subsequent second-wave feminist movement.
În acea perioadă, un mare grup de scriitoare roşii cu trecuturi comuniste au pavat calea celui de-al doilea val de mişcări feministe.
Feminist anarchism, or anarcha-feminism a term created during second-wave feminism, views patriarchy as the first manifestation of hierarchy in human history; thus, the first form of oppression occurred in the dominance of male over female.
Anarhismul feminist, sau Anarha-feminism un termen creat în timpul celui de-al 2-lea val al feminismului, vede patriarhia ca prima manifestaţie de ierarhie în istoria umană; aşa, prima formă de asuprire întâmplată în dominarea masculului peste femelă.
Culture belongs to the second-wave honey plants, which bloom after the May and June honey plants.
Cultura aparține plantelor de miere de a doua generație, care înfloresc după plantele de miere din luna mai și iunie.
We should avoid at all costs a second-wave humanitarian disaster in Haiti.
Trebuie să evităm cu orice preț o a doua catastrofă umanitară în Haiti.
He's the godfather of second-wave east coast rap.
Este șeful celei mai tari bande din coasta de est.
You can't blame second-wave feminism for our ambivalence about having a kid. I'm not ambivalent.
Nu învinovăți al doilea val feminist pentru ambivalența nostră privitoare la nașterea unui copil.
The second-wave era of feminism we had an opening in history and we all, like Nora in Ibsen's Doll House, we all left the house at the same moment.
Odată cu cel de-al doilea val al feminismului, am creat o breșă în istorie și, asemenea Norei din Casa de Păpuși a lui Ibsen toate am părăsit casa în aceeași clipă.
Aucun résultat pour cette recherche.

Synonymes et analogies de "second-wave" en anglais

Le mot et l’expression du jour
L’image du jour
cooktop: flat surface with burners for cooking
Découvrir le mot
Publicité

Suggestions qui contiennent second-wave

Résultats: 12. Exacts: 12. Temps écoulé: 17 ms.